LTD TL-6
LTD’s TL series is an entirely new transducer-electric series that provides incredible acoustic tones with the comfort and feel of an electric guitar. The TL-6 offers high-quality woods and components, including a mahogany body with spruce top, a 3 pc. mahogany neck, and a rosewood fingerboard with 22 jumbo frets, as well as Grover tuners, Graphtech NuBone-XB nut and saddle, and a Fishman SONICORE pickup and TL-3 preamp w/ onboard tuner. If you've been searching for that full-body acoustic tone on your next performance or recording, then you will most definitely want to check out a TL model today.
Specifications
|
Construction |
: Set-Neckk |
| Scale | : 25" |
| Body | : Mahogany |
| Top | : Maple |
| Neck | : 3-Piece Mahogany |
| Fingerboard | : Roasted Jatoba |
| Fingerboard Radius | : 350 mm |
| Fret Type | : 22 J |
| Nut Width | : 43 mm |
| Nut Type | : Graphtech Nubone XB |
| Neck Contour | : Thin U |
| Strap Button | : Standard |
| ็Hardware Color | : Chrome |
| Tuners | : Grover |
| Bridge | : Jatoba w/ Graphtech Nubone XB Saddle |
| Bridge Pickup | : Fishman SONICORE Pickup |
| Electronics | : Active |
| Electronics Layout | : Fishman TL-3 Preamp w/ Onboard Tuner |
| Strings | : GHS Strings (.011/.015/.022/.032/.042/.052) |
| Case | : THIN LINE GUITAR FORM FIT CASE |
| Case Included | : N |
TL-6
LTD TL-6
LTD’s TL series is an entirely new transducer-electric series that provides incredible acoustic tones with the comfort and feel of an electric guitar. The TL-6 offers high-quality woods and components, including a mahogany body with spruce top, a 3 pc. mahogany neck, and a rosewood fingerboard with 22 jumbo frets, as well as Grover tuners, Graphtech NuBone-XB nut and saddle, and a Fishman SONICORE pickup and TL-3 preamp w/ onboard tuner. If you've been searching for that full-body acoustic tone on your next performance or recording, then you will most definitely want to check out a TL model today.
Specifications
|
Construction |
: Set-Neckk |
| Scale | : 25" |
| Body | : Mahogany |
| Top | : Maple |
| Neck | : 3-Piece Mahogany |
| Fingerboard | : Roasted Jatoba |
| Fingerboard Radius | : 350 mm |
| Fret Type | : 22 J |
| Nut Width | : 43 mm |
| Nut Type | : Graphtech Nubone XB |
| Neck Contour | : Thin U |
| Strap Button | : Standard |
| ็Hardware Color | : Chrome |
| Tuners | : Grover |
| Bridge | : Jatoba w/ Graphtech Nubone XB Saddle |
| Bridge Pickup | : Fishman SONICORE Pickup |
| Electronics | : Active |
| Electronics Layout | : Fishman TL-3 Preamp w/ Onboard Tuner |
| Strings | : GHS Strings (.011/.015/.022/.032/.042/.052) |
| Case | : THIN LINE GUITAR FORM FIT CASE |
| Case Included | : N |
LTD TL-6
LTD’s TL series is an entirely new transducer-electric series that provides incredible acoustic tones with the comfort and feel of an electric guitar. The TL-6 offers high-quality woods and components, including a mahogany body with spruce top, a 3 pc. mahogany neck, and a rosewood fingerboard with 22 jumbo frets, as well as Grover tuners, Graphtech NuBone-XB nut and saddle, and a Fishman SONICORE pickup and TL-3 preamp w/ onboard tuner. If you've been searching for that full-body acoustic tone on your next performance or recording, then you will most definitely want to check out a TL model today.
Specifications
|
Construction |
: Set-Neckk |
| Scale | : 25" |
| Body | : Mahogany |
| Top | : Maple |
| Neck | : 3-Piece Mahogany |
| Fingerboard | : Roasted Jatoba |
| Fingerboard Radius | : 350 mm |
| Fret Type | : 22 J |
| Nut Width | : 43 mm |
| Nut Type | : Graphtech Nubone XB |
| Neck Contour | : Thin U |
| Strap Button | : Standard |
| ็Hardware Color | : Chrome |
| Tuners | : Grover |
| Bridge | : Jatoba w/ Graphtech Nubone XB Saddle |
| Bridge Pickup | : Fishman SONICORE Pickup |
| Electronics | : Active |
| Electronics Layout | : Fishman TL-3 Preamp w/ Onboard Tuner |
| Strings | : GHS Strings (.011/.015/.022/.032/.042/.052) |
| Case | : THIN LINE GUITAR FORM FIT CASE |
| Case Included | : N |
other products
SHIPPING
Domestic delivery only
PRODUCT WARRANTY
For electric and electronic product only.
MAINTENANCE
Only products purchased from importers and dealer that has a warranty on the product.