LTD MH-17
The LTD 10 Series is designed for beginners and players on a tight budget who still want a solid instrument for the money. The MH-17 includes both an excellent starter guitar with seven strings, and a gig bag so you’ll be able to take your instrument to lessons, or out to your friends’ homes for fun jams. Seven-string guitars are great for modern music styles like metal and progressive rock, where you may want to go lower than the standard range of pitches offered by six-string guitars. The MH-17 has a smooth, comfortable, thin U-shaped maple neck that will make it easier to get around to chords and scales all over the fingerboard with 24 extra-jumbo frets. It has a well-balanced and contoured basswood body that’s good for playing while seated or standing. When you’re ready to rock, the MH-17’s ESP Designed pickups are great for any genre of music you like to play. Available in Black finish.
Specifications
|
Construction |
: Bolt-On |
| Scale | : 25.5" |
| Body | : Basswood |
| Neck | : Maple |
| Fingerboard | : Engineered Rosewood |
| Fingerboard Radius | : 350 mm |
| Fret Type | : 24 XJ |
| Nut Width | : 48 mm |
| Nut Type | : Molded |
| Neck Contour | : Thin U |
| Strap Button | : Standard |
| Tuners | : ESP |
| Bridge | : TOM w/ String Thru |
|
Neck Pickup |
: ESP Designed LH-100N |
| Bridge Pickup | : ESP Designed LH-100B |
| Electronic | : Passive |
| Electronics Layout | : Volume / Tone / 3-way Toggle |
| Case | : Gig Bag |
| Case Included | : N |
MH 17 Black
LTD MH-17
The LTD 10 Series is designed for beginners and players on a tight budget who still want a solid instrument for the money. The MH-17 includes both an excellent starter guitar with seven strings, and a gig bag so you’ll be able to take your instrument to lessons, or out to your friends’ homes for fun jams. Seven-string guitars are great for modern music styles like metal and progressive rock, where you may want to go lower than the standard range of pitches offered by six-string guitars. The MH-17 has a smooth, comfortable, thin U-shaped maple neck that will make it easier to get around to chords and scales all over the fingerboard with 24 extra-jumbo frets. It has a well-balanced and contoured basswood body that’s good for playing while seated or standing. When you’re ready to rock, the MH-17’s ESP Designed pickups are great for any genre of music you like to play. Available in Black finish.
Specifications
|
Construction |
: Bolt-On |
| Scale | : 25.5" |
| Body | : Basswood |
| Neck | : Maple |
| Fingerboard | : Engineered Rosewood |
| Fingerboard Radius | : 350 mm |
| Fret Type | : 24 XJ |
| Nut Width | : 48 mm |
| Nut Type | : Molded |
| Neck Contour | : Thin U |
| Strap Button | : Standard |
| Tuners | : ESP |
| Bridge | : TOM w/ String Thru |
|
Neck Pickup |
: ESP Designed LH-100N |
| Bridge Pickup | : ESP Designed LH-100B |
| Electronic | : Passive |
| Electronics Layout | : Volume / Tone / 3-way Toggle |
| Case | : Gig Bag |
| Case Included | : N |
LTD MH-17
The LTD 10 Series is designed for beginners and players on a tight budget who still want a solid instrument for the money. The MH-17 includes both an excellent starter guitar with seven strings, and a gig bag so you’ll be able to take your instrument to lessons, or out to your friends’ homes for fun jams. Seven-string guitars are great for modern music styles like metal and progressive rock, where you may want to go lower than the standard range of pitches offered by six-string guitars. The MH-17 has a smooth, comfortable, thin U-shaped maple neck that will make it easier to get around to chords and scales all over the fingerboard with 24 extra-jumbo frets. It has a well-balanced and contoured basswood body that’s good for playing while seated or standing. When you’re ready to rock, the MH-17’s ESP Designed pickups are great for any genre of music you like to play. Available in Black finish.
Specifications
|
Construction |
: Bolt-On |
| Scale | : 25.5" |
| Body | : Basswood |
| Neck | : Maple |
| Fingerboard | : Engineered Rosewood |
| Fingerboard Radius | : 350 mm |
| Fret Type | : 24 XJ |
| Nut Width | : 48 mm |
| Nut Type | : Molded |
| Neck Contour | : Thin U |
| Strap Button | : Standard |
| Tuners | : ESP |
| Bridge | : TOM w/ String Thru |
|
Neck Pickup |
: ESP Designed LH-100N |
| Bridge Pickup | : ESP Designed LH-100B |
| Electronic | : Passive |
| Electronics Layout | : Volume / Tone / 3-way Toggle |
| Case | : Gig Bag |
| Case Included | : N |
other products
SHIPPING
Domestic delivery only
PRODUCT WARRANTY
For electric and electronic product only.
MAINTENANCE
Only products purchased from importers and dealer that has a warranty on the product.