LTD MH-1000 HS QM/FR
The MH-1001HS is a new humbucker/single-coil configuration designed to offer the tone, feel, looks and quality that working professional musicians require. This guitar offers neck-thru-body construction with a mahogany body and flamed maple top with a 3-piece maple neck and Macassar ebony fingerboard. Components include Seymour Duncan Hot Rails and Pegasus pickups, with a push-pull control for coil splitting, as well as a Floyd Rose SE bridge with stainless steel screws, and Grover tuners.
Specifications
|
Construction |
: Set-Thru |
| Scale | : 25.5" |
| Body | : Mahogany |
| Top | : Quilted Maple |
| Neck | : 3-Piece Maple |
| Fingerboard | : Macassar Ebony |
| Fingerboard Radius | : 350 mm |
| Fret Type | : 24 XJ |
| Nut Width | : 42 mm |
| Nut Type | : Locking |
| Neck Contour | : Thin U |
| Strap Button | : Standard |
| Tuners | : Grover |
| Bridge | : Floyd Rose 1000SE |
|
Neck Pickup |
: Seymour Duncan Hot Rails |
| Bridge Pickup | : Seymour Duncan Pegasus |
| Electronic | : Passive |
| Electronics Layout | : Volume / Tone (Push/Pull) / 3-Way Switch |
| Case | : MH Guitar Form Fit Case |
| Case Included | : No |
MH 1000 HS QM
LTD MH-1000 HS QM/FR
The MH-1001HS is a new humbucker/single-coil configuration designed to offer the tone, feel, looks and quality that working professional musicians require. This guitar offers neck-thru-body construction with a mahogany body and flamed maple top with a 3-piece maple neck and Macassar ebony fingerboard. Components include Seymour Duncan Hot Rails and Pegasus pickups, with a push-pull control for coil splitting, as well as a Floyd Rose SE bridge with stainless steel screws, and Grover tuners.
Specifications
|
Construction |
: Set-Thru |
| Scale | : 25.5" |
| Body | : Mahogany |
| Top | : Quilted Maple |
| Neck | : 3-Piece Maple |
| Fingerboard | : Macassar Ebony |
| Fingerboard Radius | : 350 mm |
| Fret Type | : 24 XJ |
| Nut Width | : 42 mm |
| Nut Type | : Locking |
| Neck Contour | : Thin U |
| Strap Button | : Standard |
| Tuners | : Grover |
| Bridge | : Floyd Rose 1000SE |
|
Neck Pickup |
: Seymour Duncan Hot Rails |
| Bridge Pickup | : Seymour Duncan Pegasus |
| Electronic | : Passive |
| Electronics Layout | : Volume / Tone (Push/Pull) / 3-Way Switch |
| Case | : MH Guitar Form Fit Case |
| Case Included | : No |
LTD MH-1000 HS QM/FR
The MH-1001HS is a new humbucker/single-coil configuration designed to offer the tone, feel, looks and quality that working professional musicians require. This guitar offers neck-thru-body construction with a mahogany body and flamed maple top with a 3-piece maple neck and Macassar ebony fingerboard. Components include Seymour Duncan Hot Rails and Pegasus pickups, with a push-pull control for coil splitting, as well as a Floyd Rose SE bridge with stainless steel screws, and Grover tuners.
Specifications
|
Construction |
: Set-Thru |
| Scale | : 25.5" |
| Body | : Mahogany |
| Top | : Quilted Maple |
| Neck | : 3-Piece Maple |
| Fingerboard | : Macassar Ebony |
| Fingerboard Radius | : 350 mm |
| Fret Type | : 24 XJ |
| Nut Width | : 42 mm |
| Nut Type | : Locking |
| Neck Contour | : Thin U |
| Strap Button | : Standard |
| Tuners | : Grover |
| Bridge | : Floyd Rose 1000SE |
|
Neck Pickup |
: Seymour Duncan Hot Rails |
| Bridge Pickup | : Seymour Duncan Pegasus |
| Electronic | : Passive |
| Electronics Layout | : Volume / Tone (Push/Pull) / 3-Way Switch |
| Case | : MH Guitar Form Fit Case |
| Case Included | : No |
other products
SHIPPING
Domestic delivery only
PRODUCT WARRANTY
For electric and electronic product only.
MAINTENANCE
Only products purchased from importers and dealer that has a warranty on the product.