LTD H3-1000
Guitars in the LTD 1000 Series are designed to offer the tone, feel, looks, and quality that working professional musicians need in an instrument. The LTD H3-1000 has the bold angular curves of the ESP Horizon-3, with an extended and beveled upper horn and a shortened lower horn, while being made available at a price most musicians can still afford. The H3-1000 offers set-thru construction at 25.5” scale for smooth access to the highest frets, pairing a mahogany body with flamed-maple top to a three-piece maple neck with Macassar ebony fingerboard. It includes a Tonepros TOM bridge with string-thru-body design, and a Seymour Duncan Custom-5/Jazz pickup set, with a push-pull coil split on the tone control. Available in See Thru Purple finish.
Specifications
|
Construction |
: Set-Thru |
| Scale | : 25.5" |
| Top | : Flamed Maple |
| Body | : Mahogany |
| Neck | : 3-Pc Maple |
| Fingerboard | : Macassar Ebony |
| Fingerboard Radius | : 350 mm |
| Fret Type | : 24 XJ |
| Nut Width | : 42 mm |
| Nut Type | : Molded |
| Neck Contour | : Thin U |
| Strap Button | : Standard |
| Tuners | : LTD Locking |
| Bridge | : Tonepros Locking TOM with String Thru |
|
Neck Pickup |
: Seymour Duncan Jazz |
| Bridge Pickup | : Seymour Duncan Custom-5 |
| Electronic | : Passive |
| Electronics Layout | : Volume / Tone / 3 Way Toggle Switch |
| Hardware | : Black |
| Case | : Gig Bag |
| Case Included | : No |
H3 1000 FM See Thru Purple Sunburst
LTD H3-1000
Guitars in the LTD 1000 Series are designed to offer the tone, feel, looks, and quality that working professional musicians need in an instrument. The LTD H3-1000 has the bold angular curves of the ESP Horizon-3, with an extended and beveled upper horn and a shortened lower horn, while being made available at a price most musicians can still afford. The H3-1000 offers set-thru construction at 25.5” scale for smooth access to the highest frets, pairing a mahogany body with flamed-maple top to a three-piece maple neck with Macassar ebony fingerboard. It includes a Tonepros TOM bridge with string-thru-body design, and a Seymour Duncan Custom-5/Jazz pickup set, with a push-pull coil split on the tone control. Available in See Thru Purple finish.
Specifications
|
Construction |
: Set-Thru |
| Scale | : 25.5" |
| Top | : Flamed Maple |
| Body | : Mahogany |
| Neck | : 3-Pc Maple |
| Fingerboard | : Macassar Ebony |
| Fingerboard Radius | : 350 mm |
| Fret Type | : 24 XJ |
| Nut Width | : 42 mm |
| Nut Type | : Molded |
| Neck Contour | : Thin U |
| Strap Button | : Standard |
| Tuners | : LTD Locking |
| Bridge | : Tonepros Locking TOM with String Thru |
|
Neck Pickup |
: Seymour Duncan Jazz |
| Bridge Pickup | : Seymour Duncan Custom-5 |
| Electronic | : Passive |
| Electronics Layout | : Volume / Tone / 3 Way Toggle Switch |
| Hardware | : Black |
| Case | : Gig Bag |
| Case Included | : No |
LTD H3-1000
Guitars in the LTD 1000 Series are designed to offer the tone, feel, looks, and quality that working professional musicians need in an instrument. The LTD H3-1000 has the bold angular curves of the ESP Horizon-3, with an extended and beveled upper horn and a shortened lower horn, while being made available at a price most musicians can still afford. The H3-1000 offers set-thru construction at 25.5” scale for smooth access to the highest frets, pairing a mahogany body with flamed-maple top to a three-piece maple neck with Macassar ebony fingerboard. It includes a Tonepros TOM bridge with string-thru-body design, and a Seymour Duncan Custom-5/Jazz pickup set, with a push-pull coil split on the tone control. Available in See Thru Purple finish.
Specifications
|
Construction |
: Set-Thru |
| Scale | : 25.5" |
| Top | : Flamed Maple |
| Body | : Mahogany |
| Neck | : 3-Pc Maple |
| Fingerboard | : Macassar Ebony |
| Fingerboard Radius | : 350 mm |
| Fret Type | : 24 XJ |
| Nut Width | : 42 mm |
| Nut Type | : Molded |
| Neck Contour | : Thin U |
| Strap Button | : Standard |
| Tuners | : LTD Locking |
| Bridge | : Tonepros Locking TOM with String Thru |
|
Neck Pickup |
: Seymour Duncan Jazz |
| Bridge Pickup | : Seymour Duncan Custom-5 |
| Electronic | : Passive |
| Electronics Layout | : Volume / Tone / 3 Way Toggle Switch |
| Hardware | : Black |
| Case | : Gig Bag |
| Case Included | : No |
other products
SHIPPING
Domestic delivery only
PRODUCT WARRANTY
For electric and electronic product only.
MAINTENANCE
Only products purchased from importers and dealer that has a warranty on the product.