LTD EC-401
As part of the 400 series, LTD’s EC-401 is built to last and perform for even the most demanding professional musician, and features EMG 81/60 active pickups. The EC-401 is ready to handle any kind of music where guitar gets pushed to the forefront.
It has a set-neck design for comfortable, fast access to the higher frets, and a mahogany body, 3 pc. mahogany neck, and pau ferro fingerboard.
It also includes high-quality Grover tuners, and is available in three great finishes: Black, Olympic White, and Military Green Satin.
Specification
|
Construction |
: Set-Thru |
| Scale | : 24.75" |
| Body | : Mahogany |
| Neck | : 3-Piece Mahogany |
| Fingerboard | : Macassar Ebony |
| Fingerboard Radius | : 350 mm |
| Fret Type | : 22 XJ |
| Nut Width | : 42 mm |
| Nut Type | : Molded |
| Neck Contour | : Thin U |
| Strap Button | : Standard |
| Tuners | : Grover |
| Bridge | : TOM & Tailpiece |
|
Neck Pickup |
: EMG 60 |
| Bridge Pickup | : EMG 81 |
| Electronic | : Active |
|
Controls |
: 5-Way Switch |
| Electronics Layout | : Volume / Tone / Toggle Switch |
| Strings | : GHS Strings (.010 / .013 / .017 / .026 / .036 / .046) |
| Case | : EC Guitar Form Fit Case |
| Case Inlcuded | : No |
EC 401
LTD EC-401
As part of the 400 series, LTD’s EC-401 is built to last and perform for even the most demanding professional musician, and features EMG 81/60 active pickups. The EC-401 is ready to handle any kind of music where guitar gets pushed to the forefront.
It has a set-neck design for comfortable, fast access to the higher frets, and a mahogany body, 3 pc. mahogany neck, and pau ferro fingerboard.
It also includes high-quality Grover tuners, and is available in three great finishes: Black, Olympic White, and Military Green Satin.
Specification
|
Construction |
: Set-Thru |
| Scale | : 24.75" |
| Body | : Mahogany |
| Neck | : 3-Piece Mahogany |
| Fingerboard | : Macassar Ebony |
| Fingerboard Radius | : 350 mm |
| Fret Type | : 22 XJ |
| Nut Width | : 42 mm |
| Nut Type | : Molded |
| Neck Contour | : Thin U |
| Strap Button | : Standard |
| Tuners | : Grover |
| Bridge | : TOM & Tailpiece |
|
Neck Pickup |
: EMG 60 |
| Bridge Pickup | : EMG 81 |
| Electronic | : Active |
|
Controls |
: 5-Way Switch |
| Electronics Layout | : Volume / Tone / Toggle Switch |
| Strings | : GHS Strings (.010 / .013 / .017 / .026 / .036 / .046) |
| Case | : EC Guitar Form Fit Case |
| Case Inlcuded | : No |
LTD EC-401
As part of the 400 series, LTD’s EC-401 is built to last and perform for even the most demanding professional musician, and features EMG 81/60 active pickups. The EC-401 is ready to handle any kind of music where guitar gets pushed to the forefront.
It has a set-neck design for comfortable, fast access to the higher frets, and a mahogany body, 3 pc. mahogany neck, and pau ferro fingerboard.
It also includes high-quality Grover tuners, and is available in three great finishes: Black, Olympic White, and Military Green Satin.
Specification
|
Construction |
: Set-Thru |
| Scale | : 24.75" |
| Body | : Mahogany |
| Neck | : 3-Piece Mahogany |
| Fingerboard | : Macassar Ebony |
| Fingerboard Radius | : 350 mm |
| Fret Type | : 22 XJ |
| Nut Width | : 42 mm |
| Nut Type | : Molded |
| Neck Contour | : Thin U |
| Strap Button | : Standard |
| Tuners | : Grover |
| Bridge | : TOM & Tailpiece |
|
Neck Pickup |
: EMG 60 |
| Bridge Pickup | : EMG 81 |
| Electronic | : Active |
|
Controls |
: 5-Way Switch |
| Electronics Layout | : Volume / Tone / Toggle Switch |
| Strings | : GHS Strings (.010 / .013 / .017 / .026 / .036 / .046) |
| Case | : EC Guitar Form Fit Case |
| Case Inlcuded | : No |
other products
SHIPPING
Domestic delivery only
PRODUCT WARRANTY
For electric and electronic product only.
MAINTENANCE
Only products purchased from importers and dealer that has a warranty on the product.