E-II Horizon NT FM
Specifications
| Construction |
: Neck Thru |
| Scale | : 25.5" |
| Body | : Mahogany with Natural Binding |
| Top | : Flamed Maple |
| Neck | : 3-piece Hard Maple |
| Fingerboard | : Ebony with White Binding |
| Inlay | : Double Line, 12th at ESP |
| Fingerboard Radius | : 305 mm |
| Fret Type | : 24 XJ |
| Nut Width | : 42 mm |
| Nut Type | : Bone |
| Neck Contour | : Thin U |
| Tuners | : GOTOH SG360-07 MG-T |
| Bridge | : GOTOH GE103B-T & 510TA |
| Neck Pickup |
: Seymour Duncan SH-2n |
| Bridge Pickup | : Seymour Duncan SH-16 |
| Electronics Layout | : Master Volume, Master Tone, Toggle PU Selector |
| Case | : Y |
Best Selling Products
E-II
E-II Horizon NT FM
DESCRIPTION
E-II Horizon NT FM
Specifications
| Construction |
: Neck Thru |
| Scale | : 25.5" |
| Body | : Mahogany with Natural Binding |
| Top | : Flamed Maple |
| Neck | : 3-piece Hard Maple |
| Fingerboard | : Ebony with White Binding |
| Inlay | : Double Line, 12th at ESP |
| Fingerboard Radius | : 305 mm |
| Fret Type | : 24 XJ |
| Nut Width | : 42 mm |
| Nut Type | : Bone |
| Neck Contour | : Thin U |
| Tuners | : GOTOH SG360-07 MG-T |
| Bridge | : GOTOH GE103B-T & 510TA |
| Neck Pickup |
: Seymour Duncan SH-2n |
| Bridge Pickup | : Seymour Duncan SH-16 |
| Electronics Layout | : Master Volume, Master Tone, Toggle PU Selector |
| Case | : Y |
E-II Horizon NT FM
Specifications
| Construction |
: Neck Thru |
| Scale | : 25.5" |
| Body | : Mahogany with Natural Binding |
| Top | : Flamed Maple |
| Neck | : 3-piece Hard Maple |
| Fingerboard | : Ebony with White Binding |
| Inlay | : Double Line, 12th at ESP |
| Fingerboard Radius | : 305 mm |
| Fret Type | : 24 XJ |
| Nut Width | : 42 mm |
| Nut Type | : Bone |
| Neck Contour | : Thin U |
| Tuners | : GOTOH SG360-07 MG-T |
| Bridge | : GOTOH GE103B-T & 510TA |
| Neck Pickup |
: Seymour Duncan SH-2n |
| Bridge Pickup | : Seymour Duncan SH-16 |
| Electronics Layout | : Master Volume, Master Tone, Toggle PU Selector |
| Case | : Y |
other products
SHIPPING
Domestic delivery only
PRODUCT WARRANTY
For electric and electronic product only.
MAINTENANCE
Only products purchased from importers and dealer that has a warranty on the product.