E-II Eclipse QM
Specifications
| Construction |
: Set-Neck |
| Scale | : 25.5" (648 mm) |
| Body | : Mahogany with Multi Ply Binding |
| Top | : Quilted Maple |
| Neck | : Mahogany |
| Fingerboard | : Ebony with White Binding |
| Fingerboard Radius | : 305 mm |
| Inlay | : Flag, 12th at ESP |
| Fret Type | : 22 XJ |
| Inlay | : Block, 12th at ESP |
| Nut Width | : 42 mm |
| Nut Type | : Bone |
| Neck Contour | : Thin U |
| Strap Button | : Standard |
| Tuners | : GOTOH SG301-05 MG-T |
| Bridge | : GOTOH GE103B-T & GE101Z |
| Neck Pickup |
: EMG 60 Brushed Black Chrome |
| Bridge Pickup | : EMG 81 Brushed Black Chrome |
| Electronic | : Active |
| Electronics Layout | : Vol / Vol / Tone / Toggle Switch |
| Control | : Master Volume, Master Tone, Toggle PU Selector |
| Case | : Hard Case |
| Case Included | : Yes |
Best Selling Products
E-II
E-II Eclipse QM
DESCRIPTION
E-II Eclipse QM
Specifications
| Construction |
: Set-Neck |
| Scale | : 25.5" (648 mm) |
| Body | : Mahogany with Multi Ply Binding |
| Top | : Quilted Maple |
| Neck | : Mahogany |
| Fingerboard | : Ebony with White Binding |
| Fingerboard Radius | : 305 mm |
| Inlay | : Flag, 12th at ESP |
| Fret Type | : 22 XJ |
| Inlay | : Block, 12th at ESP |
| Nut Width | : 42 mm |
| Nut Type | : Bone |
| Neck Contour | : Thin U |
| Strap Button | : Standard |
| Tuners | : GOTOH SG301-05 MG-T |
| Bridge | : GOTOH GE103B-T & GE101Z |
| Neck Pickup |
: EMG 60 Brushed Black Chrome |
| Bridge Pickup | : EMG 81 Brushed Black Chrome |
| Electronic | : Active |
| Electronics Layout | : Vol / Vol / Tone / Toggle Switch |
| Control | : Master Volume, Master Tone, Toggle PU Selector |
| Case | : Hard Case |
| Case Included | : Yes |
E-II Eclipse QM
Specifications
| Construction |
: Set-Neck |
| Scale | : 25.5" (648 mm) |
| Body | : Mahogany with Multi Ply Binding |
| Top | : Quilted Maple |
| Neck | : Mahogany |
| Fingerboard | : Ebony with White Binding |
| Fingerboard Radius | : 305 mm |
| Inlay | : Flag, 12th at ESP |
| Fret Type | : 22 XJ |
| Inlay | : Block, 12th at ESP |
| Nut Width | : 42 mm |
| Nut Type | : Bone |
| Neck Contour | : Thin U |
| Strap Button | : Standard |
| Tuners | : GOTOH SG301-05 MG-T |
| Bridge | : GOTOH GE103B-T & GE101Z |
| Neck Pickup |
: EMG 60 Brushed Black Chrome |
| Bridge Pickup | : EMG 81 Brushed Black Chrome |
| Electronic | : Active |
| Electronics Layout | : Vol / Vol / Tone / Toggle Switch |
| Control | : Master Volume, Master Tone, Toggle PU Selector |
| Case | : Hard Case |
| Case Included | : Yes |
other products
SHIPPING
Domestic delivery only
PRODUCT WARRANTY
For electric and electronic product only.
MAINTENANCE
Only products purchased from importers and dealer that has a warranty on the product.